Západní civilizace, ke které se počítáme i my, Evropané, stále více obrací svoji pozornost při léčbě závažných onemocnění k původním rostlinám a účinným přírodním prostředkům pocházejícím ze zachovalých částí pralesů v Jižní Americe. My bychom Vám dnes rádi představili jeden takový poklad, první produkt z nové řady jednosložkových bylinných koncentrátů Energy – Annonu.
JMENUJE SE Annona muricata
Typickým domovem této rostliny Annona muricata jsou oblasti peruánské Amazonie, především pak tropické oblasti Peru. Strom nižšího vzrůstu charakterizují stálezelené podlouhlé listy a chutné plody, známé jako guanabana. Pod povrchem skrývají sladkokyselou dužinu krémové konzistence, která ze všeho nejvíce připomíná kombinaci chutí jahod a banánů. Zatímco plody v místech přirozeného výskytu představují vítanou pochoutku, v Evropě běžně k dostání nejsou. Špatně snášejí dopravu, snadno se otlačí a pak se rychle kazí.
INDIÁNSKÝ LÉK
Annonu v tradiční medicíně lze dohledat již v předkolumbovské éře. Své využití mají všechny části stromu včetně kůry, listů, kořenů, ovoce a dokonce i semen. V peruánských Andách se čaj z listů užívá proti zánětu sliznic a drcené semínko proti vnějším i vnitřním parazitům. Kůra, kořeny a listy našly v Brazílii své uplatnění při léčbě cukrovky, jako sedativum a proti křečím. Domorodé kmeny v Guyaně používají čaj z listů nebo kůry jako sedativum a srdeční tonikum. V brazilské Amazonii je čaj z listů užíván pro léčbu jater a olej z listů a nezralých plodů smíchaný s olivovým olejem se používá při neuralgiích, revmatismu a artritidě. Na Jamajce, Haiti a v Západní Indii se ovoce nebo ovocná šťáva doporučují proti parazitům, horečce, průjmu a kůra nebo list se používají proti křečím, jako uklidňující prostředek, při srdečních onemocněních, kašli a chřipce.
LABORATOŘ: POTVRZENO
Od sedmdesátých let probíhají ve světě na sobě nezávislé výzkumy, díky nimž je rostlina velmi dobře zmapována a po analytické a biochemické stránce známe všechny složky a procesy, které nám pomáhají pochopit a dát do souvislosti její nepřehlédnutelné účinky. Přes všechnu snahu se však doposud nepodařilo syntetizovat koktejl účinných látek, které by bylo možno vyrábět v podobě účinného léku, proto i nadále zůstává nejdostupnější a nejfunkčnější podobou přírodní standardizovaný extrakt.
Hlavními látkami, které obsahují všechny části rostliny, jsou tzv. anonové acetogeniny. Právě ty stojí v popředí zájmu, protože se u nich předpokládají zajímavé protinádorové účinky se selektivní toxicitou vůči nádorovým buňkám. Studie ve třech samostatných laboratořích objevily, že tyto acetogeniny jsou inhibitory enzymatických procesů, které se nacházejí jen v membránách nádorových buněk. To je důvod, proč jsou toxické pro rakovinné buňky, ale nemají toxicitu na buňky zdravé. Purdue University v Indianě ve Spojených státech zdokumentovala poznatky, že určité acetogeniny jsou navíc účinné při usmrcování nádorů, které se ukázaly být odolné proti cytostatikům.
K dosažení terapeutického účinku je zapotřebí dávky, jíž je běžným způsobem obtížné docílit např. čajovým nálevem nebo suchým extraktem v kapslích. V přípravku Annona je proto zvolen osvědčený superkoncentrovaný extrakt, který je znám z koncentrátů a který při pohodlném dávkování zajistí optimální přísun účinných látek.
Použití annony
- podpůrná terapie při onkologických onemocněních
- antivirové, antimikrobiální a antiparazitické účinky
- deprese, stres a nervové poruchy
- snižuje krevní tlak
- příznivě působí při cukrovce