Osteoartróza je nejčastější

V zimě rádi trávíme čas na horách, což přináší mimo jiné vyšší zátěž na klouby. Jejich nejrozšířenějším onemocněním je osteoartróza, které ve vyšším věku postihuje prakticky každého. Stejnou měrou postihuje muže i ženy, u mužů však obvykle začíná o něco dříve.

POŠKOZENÍ CHRUPAVKY I OKOLNÍCH TKÁNÍ

Osteoartrózu řadíme mezi degenerativní revmatická onemocnění. Často se objevuje ve skryté, tj. bezpříznakové formě, už ve věku 20–30 let. Na rozdíl od zánětlivých revmatických chorob není v popředí zánětlivý proces kloubu, ale jeho degenerace, tedy opotřebování až postupné znefunkčnění. Probíhají zde tzv. degradační procesy na chrupavce, která je za normálních okolností dokonale hladká, pružná a pokrývá styčné plochy kloubu na konci spojených kostí. Degradací dochází k narušení hladkého povrchu, a tím i pohybu styčných ploch. Kloubní tekutina nestačí plnit vyživující funkci chrupavek a tlumit jejich tření. Dále se dráždí kostní buňky uložené pod kloubní chrupavkou, které potom nadměrně produkují kostní hmotu. Vytváří se kostní kalus, vznikají drobné mikrofraktury a výrůstky či ostruhy, které později omezují a narušují hladkost, průběh a rozsah pohybu v postiženém kloubu a drážděním okolních struktur způsobují bolest. Každou změnu na kloubu doprovází i změna svalů a šlachových úponů, které s kloubem tvoří funkční jednotku. Vznikají bolestivá křečovitá svalová stažení, kontraktury, na jiných místech zase ochabnutí až atrofie svalů se snížením svalové síly a poruchou funkce.

BOLESTIVÉ PROJEVY

Všechny tyto příznaky osteoartrózy probíhají zpočátku nenápadně a pomalu, vyvíjí se slabost a ztuhlost postiženého kloubu, kterou pociťujeme na začátku pohybu. Ráno po probuzení má postižený problém se rozhýbat, udělat první kroky, a proto se těmto obtížím říká startovací bolest. Bolest v kloubu může přijít i po větší fyzické zátěži v průběhu dne. Později, s postupem onemocnění, se objevuje i po menší zátěži, při běžných pohybech, například při chůzi po schodech a podobně.

Zvýšená je citlivost postižených kloubů na chlad a změny počasí, nemocný se tak stává “barometrem počasí”. Bolest zpravidla ustoupí v klidu a teple.

PŘÍČINY

Ke ztrátě pružnosti kloubní chrupavky a tvorbě trhlinek dochází s přibývajícím věkem, ale i různými mechanickými faktory, například jednostranným přetěžováním kloubů, nesprávným nošením a zdviháním těžkých břemen, menšími či většími úrazy, stejně tak jako nedostatkem pohybu a nedostatečným využíváním funkce kloubů.

KTERÉ KLOUBY TRPÍ NEJVÍC?

Osteoartróza nejčastěji postihuje kolenní klouby, tehdy hovoříme o gonartróze. Důvodem je velké statické zatížení kolenních kloubů (dlouhé stání na jednom místě, chůze s nesením těžkého břemene). Na zátěž kolen má nepříznivý vliv i obezita. Kolenní kloub zpočátku bolí jen po větší zátěži, může být přítomno vrzání při pohybu, koleno postupně zhrubne a deformuje se, později se zhorší i jeho pohyblivost a čtyřhlavý stehenní sval ochabne. Gonartróza s rozvojem klinických obtíží se objeví nejčastěji okolo 50. roku života.

Při degenerativním postižení kyčelních kloubů hovoříme o koxartróze. Zde je hlavním příznakem bolest kyčelního kloubu, zejména ráno po prvním zatížení. Po rozchození ustoupí, avšak v pokročilejších stadiích bolest přetrvává a bývá spojená s omezením hybnosti v kyčelním kloubu až s výraznou poruchou chůze. Bolest může vyzařovat i do slabin, sedací části a do kolene.

Záda bývají ve vyšším věku velmi často postižená degenerativními změnami. Jde především o meziobratlové ploténky, které tvoří s jednotlivými obratli kloubní spojení. Chorobnému procesu v tomto případě říkáme spondylóza, resp. spondylartróza. Nejvíc bývá postižená krční a bederní část páteře. Bolesti přicházejí obvykle ve stoje nebo při předklonu, zdvihání břemen, či prudším pohybu v nevhodné poloze (akutní lumbago – ústřel). Vyvolat je může i chlad a vlhké studené prostředí. Bolest zpravidla ustoupí vleže, v tzv. úlevové poloze.

Řidčeji bývají osteoartrózou postižené kotníky, bolesti se objeví zejména ráno nebo po větší námaze. Degenerativní změny mohou postihovat i drobné klouby prstů ruky.

PREVENCE A LÉČBA OSTEOARTRÓZY

Chorobné změny kloubů, které způsobila artróza, a vznikly nebo jsou v pokročilém stadiu, už není možné odstranit. Proto je důležité proces onemocnění zpomalit nebo zastavit včas. Léčbou se dá snížit bolestivost, zlepšit pohyblivost postižených kloubů či zad. Je třeba také zamezit přetěžování zejména dolních končetin a zad, snížit nadváhu nebo obezitu, pokud jsou přítomny.

K prevenci patří dostatečný přiměřený pohyb, pravidelný aktivní odpočinek, rozcvičování těch kloubů, které nedostatečně zatěžujeme a využíváme – podle zásady “funkce vytváří orgán”.

Naopak, při už rozvinuté osteoartróze, klademe do popředí klid a vylučujeme přetěžování postižených kloubů. Platí však pravidlo: orgán, který se vyřadí z funkce, zakrní, atrofuje a podlehne chorobné změně. Proto má svůj nezanedbatelný význam léčba pohybem vedená a usměrňovaná fyzioterapeutem. Z klasických léků se používají léky proti bolesti, zánětu a na uvolnění svalových spazmů. Význam má i fyzikální terapie, zejména aplikace tepelných procedur a též komplexní koupele. V nejtěžších stadiích pohybového postižení artrózou je krajním řešením operace, většinou s úplnou náhradou kloubu.

Přírodní produkty

Zásadní je bylinný koncentrát Renol v obvyklém dávkovaní 3x denně 7 kapek dlouhodobě (jen na začátku prvních 7–10 dní je dávka nižší). Vždy po 3 týdnech následuje jeden týden přestávka.

Velmi prospěšné je dlouhodobé (aspoň 3měsíční) užívání Skeletinu, který pomáhá při regeneraci kloubních chrupavek. Berou se 2 kapsle ráno a v poledne, večer 1, též s týdenní pauzou.

Přírodním antioxidantem, který pomáhá i při regeneraci kostních buněk, je Flavocel. Užívá se 2–3x denně 1 tableta po jídle.

Stav kostí, svalů a šlach zlepšuje King Kong, podává se 3x denně 5 kapek.

Vitamarin v dávce 3x denně 1 kapsle přispěje u artrózy k dostavbě chrupavky.

Zejména při bolesti kloubů, svalů a šlachových úponů se v praxi osvědčuje bylinný krém Artrin. Vtírá se 2–3x denně (lze i vícekrát) do pokožky, lze jej aplikovat i do koupele. Pomáhá i pravidelné používání stejnojmenného mýdla Artrin.

Regenerační a podpůrné účinky má Biotermal – bioinformační koupelová sůl z Podhájske a též Balneol – humátová koupel, která působí regeneračně i relaxačně na pohybový aparát a pokožku.

V neposlední řadě lze doporučit přípravky na bázi tzv. zelených potravin – Barley, Spirulinu Barley a Chlorellu , které mají bohatý obsahu minerálů, vitaminů a enzymů.

MUDr. Július ŠÍPOŠ