Duben je vhodnou příležitostí k úklidu po zimním období a nastartování na svižnější životní tempo. Společnost Energy v tomto měsíci připravila svým zákazníkům překvapení v podobě nového produktu s názvem Betafit. Je specifický kombinací dvou rostlin, jejichž vzájemnou souhrou se účinky doplňují, umocňují, a vzniká tak “ojedinělé dílo”. Řepa červená, latinsky Beta vulgaris var. Conditiva, se stala inspirací pro název i design novinky, která se díky spojení s extraktem z kopřivy dvoudomé, detoxikačnímu a antioxidačnímu působení a dalším vlastnostem řadí “navzdory své barvě” mezi tzv. zelené potraviny.

Řepa červená

Dle mytologie už starověká řecká bohyně lásky a krásy Afrodité jedla červenou řepu, aby si zachovala svou svěžest a mladistvý vzhled. Staří Řekové a Římané používali vývar z řepy ke snížení horečky, na lepší trávení, proti zácpě a v neposlední řadě jako afrodiziakum. To, že naši předkové správně tušili některé účinky zmíněné rostliny, potvrzují výsledky mnoha výzkumů, jež byly v poslední době provedeny. Například přítomnost bóru ve šťávě z červené řepy opravdu ovlivňuje produkci lidských pohlavních hormonů.

Římané si řepu oblíbili natolik, že se postupně stávala součástí denního jídelníčku – polévek, nádivek, vývarů apod. Využívali také listy: jako léčivý prvek je přidávali do obkladů, později sušili a nadrcené používali jako koření do směsí jídel. Dnes víme, že červená řepa je skvělým doplňkem kyselinotvorných pokrmů, na-

příklad tmavého masa, neboť vysokým obsahem minerálů zásadité povahy neutralizuje překyselení žaludku. Pomáhá také při pálení žáhy a refluxu jícnu, podporuje činnost jater a trávicích orgánů.

Základem je vyčistit krev

Červená barva řepy byla vždy symbolem krve, proto se věřilo, že krev čistí a posiluje.

Poměrně vysoký obsah železa, manganu a  kyseliny listové ovlivňuje krvetvorbu, působí proti anémii, podporuje vytváření hemoglobinu v krvi. Přítomnost vitaminu E pomáhá předcházet ateroskleróze, protože neutralizuje volné radikály, a tím zamezuje oxidačnímu poškození cholesterolu s následným zúžením cévních stěn. Draslík se stará o normální krevní tlak, čímž snižuje možný výskyt cévní mozkové příhody, je nutný pro správnou činnost srdce.

V polovině 20. století byly provedeny výzkumy, při nichž se potvrdily domněnky, že červená řepa obsahuje řadu významných protirakovinných látek, které ve vzájemné součinnosti zabraňují tvorbě volných radikálů a pomáhají chránit zdravé buňky před poškozením. Účinná látka alantoin také hojí a zklidňuje pokožku a podporuje růst kvalitních tkání. Pektiny na sebe vážou těžké kovy a radioaktivní látky, vylučují je ven, a brání tak jejich škodlivému působení.

Bylo též prokázáno, že betain – dusíkatá složka obsažená v řepě – zvyšuje hladinu serotoninu i některých dalších neurotransmiterů v těle, což vede ke zklidnění psychiky a přispívá k celkovému zlepšení nálady a optimistickému pohledu na svět. Betain má také pozitivní vliv na metabolismus homocysteinu a je zapojen do syntézy mnoha biologicky aktivních molekul.

Kopřiva dvoudomá

Staří lidoví léčitelé doporučovali kopřivu na špatné prokrvení končetin nebo bolest kloubů. Jejich rada však zněla: “Proběhni se záhonem kopřiv a budeš jako rybička”. Všichni víme, jak nepříjemnou reakci kůže jsme zažili při kontaktu s touto divoce rostoucí rostlinou. Naštěstí existují i jiné způsoby, jak využít jejích účinných schopností.

Základem je vyloučit nepotřebné

Kopřiva má silné močopudné účinky. Je proto vhodná pro odplavení choroboplodných částic z těla ven. Také při zahájení odtučňovací diety se doporučuje pití odvaru z této byliny. Při nemoci zvané dna napomáhá vyplavovat kyselinu močovou a zmírňovat tak bolestivost a citlivost kloubů. Má silné antirevmatické účinky. Četnými pokusy bylo také zjištěno, že je schopna chránit chrupavku kloubů tím, že blokuje nežádoucí působení některých cytokinů, které chrupavku narušují a ničí. Kopřiva nejen že působí proti zánětu močového měchýře a močových cest, ale podporuje i správnou činnost ledvin. S tím souvisí rovněž snižování otoků dolních končetin, které jsou většinou projevem dysfunkce ledvin nebo srdce. Kopřiva je skvělou bylinkou i při poruchách prokrvení. Rutin navíc zabezpečuje pružnost kapilár a zlepšuje kvalitu žilní stěny, čímž působí proti křečovým žilám. Přítomnost kyseliny křemičité zajišťuje pevnost tkání a kožních derivátů, jako jsou vlasy, nehty apod. Nezanedbatelný je také její pozitivní vliv při prostatických potížích.

Podobně jako červená řepa tak i kopřiva v sobě zahrnuje celý komplex vitaminů a minerálů, které podporují imunitu a celkovou psychickou a fyzickou odolnost organismu. Je třeba si také uvědomit, že ty vitaminy, které jsou rozpustné v tucích, tělo může uložit například v játrech nebo tukové tkáni “na horší časy”. Jiné druhy vitaminů, jež jsou rozpustné ve vodě, organismus neumí skladovat, a je proto nutné je pravidelně doplňovat.

Betavit je díky svým vlastnostem cenným přínosem pro naše zdraví. Jeho uživatelé jistě ocení i originalitu tohoto výrobku, který využívá suroviny z tuzemských zdrojů. V rámci akce “Green days” se v dubnu nabízí cenové zvýhodnění produktu, což je skvělou příležitostí k získání osobní zkušenosti každého z nás.

Zlatuše KNOLLOVÁ

Použití Betavitu

 

 • detoxikace organismu
 • zvýšená potřeba minerálů, vitaminů, živin, enzymů, aminokyselin a bílkovin
 • poruchy prokrvení a krvetvorby
 • oxidační stres, zvýšené riziko rakoviny, leukémie nebo poruch imunity
 • revmatické obtíže
 • záněty, zejména močového měchýře a močových cest
 • kožní vyrážky i ekzémy
 • špatná výživa vlasů a nehtů
 • nepříznivý vliv UV záření na pokožku
 • oslabená činnost mozku a paměť
 • redukční diety
 • únava, snížená kondice, nedostatek vitality